Vytisknout

Na dotazy odpovídá Prof. MUDr.Jan ŠTĚPÁN, DrSc., odborný poradce Ligy

 

DOTAZ paní M.P. Zajímalo by mne Osteodenzitometrie stroj dle stránek http://www.aktip.cz/cs/produkty-sluzby/osteodenzitometrie.htlm, který je dle odkazu:&quot. Jejich využití spočívá hlavně v plošném zjišťování hustoty kostí, tzv. screeningu. Je tedy tento stroj schválen pro screening osteoporózy? Pokud je schválený pro screening, teak by se dalo spolehnout na výsledky tohoto stroje, pokud ne, není to zavádějící termín? Nejedná se o klamání zákazníků?

ODPOVĚĎ: Informace je správná, přístroje pro dvouenergiovou rentgenovou absorpciometrii (DXA) jsou určeny pro screening. Neplatí to pro ultrazvukové přístroje vyšetřující jen dolní předloktí. Pokud se osteodenzitometrickým vyšetřením zjistí osteoporóza, je riziko zlomenin zvýšené. Většina zlomenin ale vzniká u lidí, kteří „osteodenzitometrickou osteoporózu  nemají. Osteodenzitometrie je tedy jen jednou z metod, které se  užívají ke zjištění individuálního rizika zlomeniny a pro případné doporučení léčby. Otázka, zda  zákazník není klamán, je tedy zcela na místě. Pracoviště by mělo garantovat diagnostiku a léčení kostního onemocnění, ne jenom denzitometrii. Osteodenzitometrie je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, lze ji opakovat 1x za rok a vždy by měl být její výsledek odborně interpretován.

 

DOTAZ: paní M.N. Nechala jsem si v rámci preventivního programu Zdraví národa vyšetřit parametry kostního metabolismu. Všechny hodnoty mám v normě vyjma beta-crosslaps: 0,263 ug/l z krve EDTA. Hodnota je nižší nežli referenční rozmezí. Vím, že se jedná o markr kostní resorbce. Můžete mi vysvětlit, co to pro mne znamená, případně co bych měla v rámci prevence podnikat dále.

ODPOVĚĎ:  Uvedená hodnota CTX je na dolní hranici referenčních hodnot. Vypovídá tedy, že resorpce kosti u vás není zvýšená. Pokud jsou všechny ostatní laboratorní ukazatele přestavby  kosti v referenčních mezích (vit D, PTH, PINP, kreatinin, kalcium fosfáty) a BDM je rovněž normální, není riziko zlomenin zvýšené.

 

DOTAZ  paní Evy  ze  Slovenska: Před 7 lety  mi byla zjištěna osteoporóza. Užívala jsem risedronát, caltrate  a v současné době mi byla injekčně aplikována Prolia. Užívala jsem a užívám kalcium s vit. D3. Až nedávno jsem se dozvěděla o užívání K2. Moje otázka zní: Je možné osteoporózu vyléčit podáním Ca + D3 + K2.

ODPOVĚĎ: Samotný vápník nemá smysl podávat, dostatečně se vstřebá do krve jen pokud je dostatek vitaminu D. Vápník, vitamín D ani vitamin K  osteoporózu neléčí, ale účinně brání zrychlenému odbourávání kosti, které by pří nedostatku minerálů nastalo. Risedronát (nebo jiný bisfosfonát) stejně jako Prolia utlumí nadměrné odbourávání kosti, které je způsobeno jinými faktory, např.  nedostatkem vaječníkových hormonů, nadměrnou funkcí štítné žlázy, ale novou kost také nevytvoří. Prolia ale umožňuje zesilování kosti při fyzickém zatěžování (třeba chůzí). Podobně příznivě působí raloxifen (Evista), který je dostupný  na Slovensku. Do Čech se prý firmě nevyplatí dovážet

 

DOTAZ  pana A.P. Moje maminka velmi špatně snáší lék Prolia podaný injekčně. Má bolesti břicha, trpí nespavostí, nechutenstvím. Kam se obrátit o radu?

ODPOVĚĎ: Prolia (denosumab) ve většině klinických studií vykázalo významné snížení rizika zlomenin v důsledku osteoporózy. Z těchto důvodů byl zřejmě Vaší mamince tento preparát předepsán. Zároveň  je však známo, že po aplikaci se mohou dostavit některé alergické reakce. Proto byste měli především informovat zdravotnické zařízení, které tento lék předepsalo, a to by mělo hledat řešení.

 

DOTAZ  paní M.U. Již několik let se léčím na osteoporózu. Beru ibandronat apotex 150 mg. Brala jsem ho jednou týdně a nyní asi rok jednou měsíčně. Tento lék má dost vedlejších účinků a já mám obavu z jeho užívání dlouhodobě. Dá se nahradit jiným lékem nebo injekcí jednou za půl roku?

ODPOVĚĎ: Bisfosfonát (Bonviva) lze (s úhradou pojišťovny) nahradit injekcí  Prolia (po 6 měsících), pokud pacientka svého lékaře informuje o nežádoucích účincích (např. pálení žáhy  po užití tablety), nebo pokud má pacientka prodělanou zlomeninu, či je nová zlomenina anebo významně klesá hodnota BMD (zhoršuje se výsledek denzitometrie).Z hlediska bezpečnosti takové změny je ale vhodnější vysadit tablety na 6 měsíců, ověřit vyšetřením krve, že je normální remodelace kosti (např. hodnoty CTX jsou v normě) a teprve pak podat Prolia. Trvale je doporučováno užívat vápník (např. 500 mg tbl večer) a vitamin D (800 jednotek denně nebo 5600 jednotek jednou týdně).

 

DOTAZ paní I.M. Je mi 61 roků s diagnózou postmenopauzální osteoporóza, bez fraktur, páteř T score Total -2,8, femur T-score Total -0,7, osteopenie krčku femuru. Prosím o  radu, zda mohu navštěvovat 2x týdně infra saunu. Můj ošetřující lékař mi dal vyhýbavou odpověď.

ODPOVĚĎ: Není znám důvod, proč se sauně vyhýbat, a to  i v případě, že dostáváte léky, které zpomalují úbytek kostní hmoty.

 

DOTAZ paní J.D. Před 2 lety jsem upadla a měla jsem zlomeninu v zápěstí na třech  místech. Po zahojení, při kontrolním Rtg, jsem se dozvěděla, že mám osteoporózu. Lékař mi doporučil užívat kalcium a vitamin D každý den a trvale. Ale slyšela jsem, že se část vápníku usazuje v kloubech a vznikají otoky, tak bych prosila  o radu, co mám dělat.

ODPOVĚĎ:  Zlomenina kosti předloktí  je často prvním signálem osteoporózy. Doporučený vitamin D je pro dobré hojení zlomeniny potřebný. Pokud máte v jídelníčku pravidelně dostatek mléčných výrobků a nemáte zažívací problémy, může užívání dalšího vápníku v tabletách spíše zatěžovat ledviny. Rozhodně se ale může s věkem zhoršovat kvalita kostní hmoty a zvyšovat riziko zlomenin. Osteoporózu lze včas  léčit a riziko zlomenin snížit. Je třeba ale znát příčinu vzniku osteoporózy.  Nemusí to být jen hormonální příčiny (např. nedostatek estrogenů po přechodu). Navštivte proto svého lékaře a požádejte o vyšetření kostního metabolismu a funkce ledvin a štítné žlázy.

 

DOTAZ paní M.V. Základní onemocnění rakovina prsu – invazivní karcinom prsu NST G3. Léčba: chemoterapie, parciální resekce prsu,  ozáření  lineárním akcelerátorem. Při denzitometrickém vyšetření mi byla zjištěna osteopenie. Pan doktor navrhuje okamžitě nasadit léčbu ibandronátem, jelikož byl z jištěn zvýšený kostní metabolismus.  Tuto léčbu jsem zatím  po dohodě s panem doktorem odsunula o půl roku, kdy mi bude provedeno kontrolní denzitometrické vyšetření. Chtěla bych vyzkoušet, zda ten pokles kostní hmoty neodvrátím vlastním přístupem. Bojím se hodně toho, co mi nová léčba může zhoršit (zuby, agresivita k žaludeční sliznici). Jsem stále ještě ve stavu, kdy se po léčbě rakoviny vzpamatovávám (lámou se mi zuby, mám vyrážky, špatné nehty). Prosím o radu.

ODPOVĚĎ: Mohu jen potvrdit, že náhlé snížení produkce estrogenů, ať již operací vaječníků nebo zmíněnou antihormonální terapií, znamená výrazné zrychlení úbytku kostní hmoty. Dietními opatřeními ani fyzickou aktivitou tomu opravdu nelze zabránit. Ověřeným opatřením je léčba přípravky, které buď předejdou aktivaci osteoklastů (tj. buněk, které odbourávají kost),  takovým lékem je Prolia), nebo připravky, které již aktivní osteoklasty odstraní (takovým lékem jsou aminobisfosfonáty – risedronát, ibandronát a další). Rozhodnutí je na Vás. Bez těchto léků ale ztratíte za rok 3 – 5 % kostní hmoty. Žádný ze jmenovaných léků už tuto ztracenou kost nevytvoří (léky dovedou ztrátě jen bránit). Po vysazení inhibitoru aromatázy (zpravidla po několika letech) se pak můžete rozhodnout, zda léky proti osteoporóze  dále brát nebo zkusit jiné způsoby prevence.

 

DOTAZ paní J.S. Prosím o radu, jakým způsobem užívat kalciové tablety. Všude se uvádí, že nejlépe s jídlem. Je toto zapotřebí i v případě, že užívám kalcium ve formě malatu, citratu a biglycinatu? Kalcium užívám na osteopenii a bylo mi doporučeno užívat večer před spaním. Také se uvádí, že není dobré brát kalcium po konzumaci stravy s vyšším obsahem tuku.

ODPOVĚĎ: Kalcium neléčí osteoporózu, ani nemůže zabránit postmenopauzální osteoporóze. Pokud je ve stravě nedostatek vápníku, reaguje na to organismus vyšší produkcí parathormonu, který zvýší resorpci kosti a tím uvolní z kosti potřebný vápník. Typ přípravku vápníku v tom velkou roku nehraje, naopak, nadbytek vápníku (např. jednorázové podání 1000 mg vápníku) tělu škodí. Pro přestup vápníku ze střeva do krve je nezbytný vitamin D. Proto je doporučeno podávat vápník večer (třeba po večeři), aby se předešlo zvýšení produkce parathormonu v nočních hodinách, kdy nejíme. Prokazatelně účinnější nežli vápník jsou zakysané přípravky z mléka, pokud obsahují živé bakterie. Bakterie mohou upravit stav střevní bariéry a zabránit chronickému zánětu (nebo zlepšit jeho  stupeň). Některé bakterie tvoří bílkoviny, které navozují novotvorbu kosti. Jinými slovy, měla byste  vědět, proč a  kolik vápníku opravdu potřebujete jako doplněk k zajištění přívodu vápníku běžnou stravou. Současně je vhodné podpořit vstřebávání vápníku z potravy pravidelným zajištěním příjmu vitaminu D (800 jednotek postačuje).

 

DOTAZ paní L.B. Hledám odpověď na dotaz, jaký je nejvhodnější bederní pás pro maminku, která má při dlouhodobé léčbě kortikoidy osteoporózu. Rtg popisuje  kompresívní fraktury Th10, Th11 a L1, L3, L4. Maminka má bolesti zad, polehává, většinou je na vozíku. Bederní pás ztratili v soukromém pečovatelském zařízení a neurolog, který přijíždí občas do zařízení, je specialistou na demenci. Bylo mi sděleno, že nemají smlouvu s žádným rehabilitačním pracovníkem, a proto je matka i bez rehabilitace.

ODPOVĚĎ: Vhodný bederní pás doporučí a předepíše fyzioterapeut, ovšem tento  pás je vhodný jen  krátkodobě. Pokud se pás používá stále, oslabují se zádové svaly. Osteoporóza navozená glukokortikoidy se dá léčit lékem Forsteo, který tvoří novou kost a sníží bolesti.

 

DOTAZ paní J.K. Prosím o radu ohledně extrakce zubu. Před měsícem mi byl aplikován preparát Prolia, chodím na injekce již druhý rok. Před  časem  mi lékařka vytrhla osmičku. Která mne již delší dobu bolela. Nyní mám, na místě extrakce zánět, čištění rány nepomáhá, tak mi paní doktorka nasadila Dalacin C 300 mg. Stačí tato antibiotická léčba k vyléčení infekce?

ODPOVĚĎ: Po podání Prolia se šúpatné  hojení iéosti popisuje v odborné literatuře vzácně, spíše u pacientů dříve léčených  bisfosfonáty (Fosamax, rissedronát) nebo prednisonem. Pokud vám po vytržení zubu lékařka dala antibiotikum, je to doporučený a účinný postup. Pokud by byly pochybnosti, je  na Stomatologické klinice v Kateřinské ul. 32 poradna pro podobné komplikace.

 

DOTAZ paní J. Je mi 56 roků, mám crohnovu chorobu, už 11 let beru kortikoidy. Jsem od 48 let po celkové hysterektomii. Píchám si již 2 roky hexan na vysoký faktor VIII. Mám ještě hiatovou hernii. Jsem sledována na kostní ambulanci a letos v lednu se mi  zlomil obratel menším nárazem. Denzitometrické vyšetření ukázalo osteoporózu.  Dostala jsem calatrate, magnesium a vigantol 30 kapek týdne. Moje zubní lékařka mne objednala na trhání některých zubů jako prevenci před nasazením léků na osteoporózu, aby nedošlo  k nekróze čelisti. Ráda bych věděla, zda je tento postup správný a zda léčba zatím stačí.  Chtěla bych už začít s nějakou  léčbou, aby se mi osteoporóza nezhoršila. Prosím o odpověď zda uvedený postup  je správný a zda léčba zatím stačí.

ODPOVĚĎ: Pokud jste léčena kortikoidy v dávce 5 mg denně nebo více a máte v páteři hodnotu BMD -2,5 nebo horší, máte nárok na léčení teriparatidem (lék Forsteo). Při tom se tvoří nová a zdravá kost a osteoporóza se skutečně léčí. Při této léčbě nehrozí ani atypické zlomeniny ani osteonekróza čelisti a trhání zubů by bylo zcela zbytečné.

 

DOTAZ paní M.V. Je mi 37 let, před rokem a půl mi byla potvrzena osteoporóza.  Bisfosfonáty jsem netolerovala, byla mi předepsána Prolia, kterou jsem si zatím nenechala aplikovat, mám obavy z nekrózy čelisti. Kromě osteoporózy mám roztroušenou sklerózu, alergie, nově pemfigoid. Na toto onemocnění mi v nemocnici chtějí nasadit kortikoidy, což mi osteoporózu zhorší. Vzhledem k roztroušené skleróze se pohybuji jen na krátké vzdálenosti, což není dobré pro kosti.  Prosím o odpověď, jaké je riziko osteonekrózy čelisti, když mám ústní dutinu i dásně postižené pemfigoidem.

ODPOVĚĎ:   Osteonekróza čelisti je komplikací po vytržení zubu nebo po stomatochirurgické operaci. Pokud takový výkon není plánován, neměla by být léčba přípravkem Prolia spojena se zvýšeným rizikem osteonekrózy. Pokud byste brala kortikoidy půl roku nebo déle a v páteři byla denzitometrická hodnota -2,5 T skóre nebo horší, máte nárok na léčbu teriparatidem (Forsteo), kde komplikace nehrozí a vytvoří se nová zdravá kost. Při této léčbě nehrozí ani zlomenina kyčle  či  obratle.

 

DOTAZ paní  M.J. V lednu  tohoto roku jsem byla poslána svojí gynekoložkou na denzitometrické vyšetření do Affidea Praha s.r.o., Šustova, Praha 11. (byla jsem tam na tomto vyšetření již před 5 lety) a tentokrát mi bylo sděleno, že již mám osteoporózu. Je pravdou, že již asi rok jsem měla bolesti zejména bederní páteře, ale s osteoporózou jsem to vůbec do souvislosti nedávala.U Affidea Praha, s.r.o. jsem přešla do osteoporadny  odkud mě poslali na různá vyšetření s tím,, že se později  domluvíme na léčbě osteoporózy. Mylně jsem se domnívala, že se u mně jedná u počátek osteoporózy, a řekla jsem panu doktorovi, že zatím žádné léky brát nechci, že si to chci ještě vše rozmyslet. Pan doktor mi sdělil, že se u mně nejedná o počátek osteoporózy, ale že jsem ve 3. skupině a že vidí na mém výsledku z rentgenu frakturu žebra, což mě prý řadí dokonce do 4. skupiny .Pan doktor mi chtěl nasadit léčbu bisfosfonáty. Na mé přání, že si léčbu chci ještě rozmyslet, mi  napsal lék caltrate na půl roku, že se ozvu a také že se domluvím se svým zubním lékařem (musel by mi vytrhnout zub moudrosti kvůli léčbě bisfosfonáty).V současnosti se snažím získat informace a studuji si materiály k léčbě této nemoci.Ráda bych Vás požádala o kontakt na lékaře, který by se podívat na všechny moje  nálezy (z denzitometrie, rentgenu atd.) a řekl mi svůj názor na to, jak na tom jsem,a vhodné možnosti léčby pro mne.. Léčba bisfosfonáty mi připadá agresivní. Nejde o to, že bych svému lékaři  nedůvěřovala, jde mi o další názor odborníka, než se do léčby pustím. Je mi 59 let, mým koníčkem je turistika, takže mám hodně pohybu.

ODPOVĚĎ: Pokud Vás na vyšetření do Affieda poslala Vaše lékařka z gynekologie, jistě má představu o možnosti podávat Vám pravidelně hormonální léky (estrogeny nebo kombinovanou hormonální terapii) – samozřejmě, pokud o to stojíte. Hormony (na rozdíl od bisfosfonátů) netlumí novotvorbu kosti a nebrání její obnově. Jsou tedy fyziologickým opatřením, které může několik let po menopauze udržet zdravou kost. Současně ale musím říci, že mi není jasné, proč máte zlomené žebro, v prvních letech po menopauze to není zcela typická zlomenina. Pokud máte možnost  poslat kopie nálezů, mohu se možná lépe vyjádřit.

 

DOTAZ paní P.T.Dobrý den, chci se zeptat na prevenci osteoporózy v mladém věku. Je možné užívat dlouhodobě přípravek Caltrate Plus, kde je mimo jiné 600mg vápníku, pokud mi je 25 let? Dočetla jsem se, že když je vápník normálně ve stravě a je dlouhodobě suplementováno více než 500mg vápníku denně, tak to zvyšuje kardiovaskulární riziko, a proto se nedoporučuje. Jaký na to máte názor? Předem Vám děkuji za odpověď.

 ODPOVĚĎ: Díky za zajímavý dotaz. Dostatek vápníku v potravě je důležitý proto, aby organismus nemusel životně nezbytnou hladinu vápníku v krvi udržovat minerálem, který je jinak dostupný jen z kostí. Aby se vápník potravy dostal ze střeva do krve, je nezbytné přiměřené zásobení těla vitaminem D. Vámi zmíněný Caltrate Plus obsahuje v tabletě jen 400 jednotek vitaminu D, což je pro naši zemi nedostatečné, nelze se na to spolehnout. Zásobení vitaminem D lze ověřit stanovením vitaminu v krvi. Pokud je nižší než 50 nmol/l, je to spojeno s nedostatečným přívodem vápníku do krve ze střeva. Pokud takový stav trvá měsíce nebo roky, zvýší se dlouhodobě trvajícím odbouráváním kostí riziko zlomenin. Důležité je dodat, že účinnost vstřebávání vápníku ze střeva klesá s věkem a výrazně klesá po přechodu. Mladému zdravému člověku bych proto užívání vápníku nedoporučil. Na otázku kardiovaskulárního rizika se snažilo odpovědět mnoho studií. Odnesl jsem si z nich poučení, že riziko je zvýšené, pokud se užívají šumivé tablety s obsahem 1000 mg  vápníku a nebo pokud je denní celkový příjem vápníku vyšší než 1,2 gramu (pokud je přitom normální vstřebávání vápníku ze střeva). Je to tedy opravdu tak, jak píšete: u lidí, kteří mají běžný typ jídelníčku, kde je denně alespoň 400 mg vápníku (třeba 10 dkg sýra nebo jeden jogurt), může být dlouhodobé užívání tablety s dalšími 600 mg vápníku spojeno s uvedeným rizikem. Dodávám ještě, že osteoporóza je v naprosté většině situací navozena chronickým zánětem, který je navozen např. nedostatkem estrogenů nebo poruchou složení střevní mikroflóry. Tomu nadbytečný příjem vápníku nezabrání.  

 

DOTAZ R.V. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho se mohou dávat injekce Prolia. Nemusí být nějaká přestávka? Mám osteoporózu, asi 8 let jsem brala bisfosfonáty a nyní druhý rok Prolia. Zatím jsem žádnou z lomeninu neměla.

ODPOVĚĎ: Lék Prolia lze (dříve neléčeným pacientům) podávat nejméně 10 let, ale lék se nemá vysazovat. Tak je doporučeno v letos publikovaném stanovisku odborné evropské společnosti (časopis Bone, 1017;105:11-17). Důvodem je zjištění, že po vysazení léku se rychle zvýší resorpce kosti a už v prvním roce je vyšší riziko zlomenin obratlů. Důvod, proč Vám byl doporučen lék Prolia po dlouhodobé léčbě bisfosfonáty, Vám může vysvětlit jen Váš lékař. Převedení bisfosfonátů na Prolia by mělo být ve výjimečných situacích, protože oba léka mají obdobný účinek.

 

DOTAZ paní H. Před 12 lety mi byla zjištěna osteoporóza. Došlo ke tříštivé zlomenině zápěstí, dlouhodobé rehabilitaci (Sudeckův syndrom). Bylo mi 58 roků a od té doby jsem užívala Bonvivu, Calcichew a Vigantol (12 roků). Začátkem tohoto roku jsem při zátěži pozorovala bolest v pravé stehenní kosti. CT vyšetřením byla zjištěna looserova zóna přestavby kosti s hrozící bisfosfonátovou zlomeninou. Nyní jsem 5 týdnů po zákroku - stabilizace dlouhým předvrtaným hřebem, včetně krčku. Byla mi vysazena Bonviva. Užívám Calcichew D3 a Vigantol. Jsem v péči obvodního  lékaže, a protože ani stav bederní páteře není optimální (hodnota BMD  -3,4), mám obavy, co bude dál. Prosím tedy o radu. 

ODPOVĚĎ:  Vysazení  bisfosfonátu bylo správné. Alternativou k operaci může být podávání léku Forsteo, po kterém se stav kosti zlepšpuje a poškození kosti hojí. Tento lék by Vám pojišťovna měla hradit i nyní. Požádajete svého lékaře, aby Vás doporučil na některé z pracovišť, která jsou podáváním léku Forsteo pověřena.

DOTAZ paní  J.Z. Dobry den. Vysetrenim na dezitom.mam T-score beder.patere -2,9,proximal.femuru vlevo total -2,6,krcek -3,5,v 33%. Je mi 51let, mam 13 let cron.chorobu. Veskere vitaminy vcetne koloidnich mineralu nemuzu brat, dela mi to zle na streva.Chtela bych jen vedet, v jakem stadiu osteoporozu mam a jestli muzu brat vapnik a vit D.

ODPOVĚĎ: Podle údajů z denzitometrie chybí ve skeletu zhruba třetina kostní hmoty. To může být spojeno s vyšším rizikem zlomenin, zejména až budete starší. Stav kostí se ale může dále zhoršovat, až budete po přechodu. Po stav kostní hmoty je důležitý příjem vápníku ve stravě a zásobení vitaminem D. Při Crohnově chorobě je vstřebávání vápníku i vitaminu D ze střeva do krve zhoršené. Lze proto doporučit opakované kontroly koncentrace 25-hydroxyvitaminu D v krvi. Pokud jsou tyto hodnoty pod 70 nmol/l, je vhodné zvýšení dávek vitaminu D (Vigantol). Vápník a vitamin D však jen zpomalují úbytek kostní hmoty, ale obnovit ztracenou kost nedokáží. Lze toho dosáhnout pouze injekční léčbou Forsteem, kterou by Vám na žádost a doporučení Vašeho lékaře pojišťovna hradila, pokud berete glukokortikoidy (prednizon nebo medrol).

DOTAZ: Byla mi zjištěna osteoporoza bederní páteře.Vzhledem k tomu, že mám kalcifikaci pravé ledviny,urolog nedoporučuje léčbu Caltrate ani vigantol.Paní doktorka uvažuje o léčbě přípravkem Prolia,ale já mám z tohoto obavy.Mám chronický zánět slinivky a velmi špatně reaguji na většinu léků.Je prosím ještě nějaká jiná možnost léčby? Děkuji za předem za odpověď.
 
ODPOVĚĎ: Přípravek Prolia tlumí resorpci kosti a tím také uvolnění vápníku z kosti do krve. Pokud je v krvi málo vápníku a jeho jediným zdrojem je potrava, pak je při léčbě Prolia nutné užívat vápník alespoň večer 500 mg (jinak jsou ráno častě křeče svalů). Rozhodnout o nutnosti užívání Vigantolu je vhodné podle hodnoty 25hydroxvitaminu D, který je osvědčeným ukazatelem zásobení vitaminem D. Pokud jsou tyto hodnoty pod 50 nmol/l, je užívání Vigantolu (15 kapek týdně) nejen potřebné, ale nutné. Riziko kalcifikací to nezvýší; hrozilo by to při předávkování vitaminu D. Radit o vhodných lécích je možné jen při znalosti denzitometrického, laboratorního vyšetření a při znalosti příčiny osteoporózy. Dnes dostupné léky (bisfosfonáty nebo Prolia) jsou zdůvodněné jen při prokazatelně zrychleném úbytku kostní hmoty a zvýšeném riziku zlomenin (to záleží i na rodinné dispozici a na ověření již dříve prodělaných zlomenin). U žen v prvních letech po přechodu je vhodnou volbou hormonální léčba.
 
DOTAZ: Je mi 63 roků,  chtěla bych si preventivvně  nechat změřit stav svých kostí. Mám na toto vyšetření ve svém věku nárok? O co se mohu opřít v případě opětné záporné odpovědi své lékařky?
 
ODPOVĚĎ: Prosím otevřete si následující odkaz: (http://www.shef.ac.uk/FRAX/tool.jsp?lang=cz). Zadejte odpovědi ve formuláři (věk, výška, váha, žena…), a pokud Vám vyjde hodnota kolem 7 pro jakoukoli zlomeninu a 2 pro zlomeninu kyčle a pokud nemáte endokrinní onemocnění (např. cukrovku) nebo revmatoidní artritidu, máte skoro určitě zdravé kosti. Pokud vyjde hodnota dvojnásobná, máte riziko zlomenin zvýšené a je třeba pravidelně kontrolovat. Denzitometrie sama o sobě příliš nevypovídá, protože většinu zlomenin mají lidé s normálním nálezem při denzitometrii. K Vaší otázce ale odpovídám, že denzitometrické vyšetření by měla mít alespoň jednou každá žena ve věku 65 let a více. Po přechodu by měla být  denzitometrie, pokud u některého z rodičů byla zlomenina kyčle, nebo pokud žena prodělala jakoukoli zlomeninu, nebo pokud užívá prednison (glukokortikoidy), nebo měla předčasný přechod, nebo má některé z již uvedených onemocnění. Pak je povinností praktického lékaře doporučení na denzitometrii dát.

DOTAZProsím Vás, jaký je váš názor na Zoledronát, kvůli prevenci osteoporozy a prevence rakoviny kostí v důsledku léků - Tamoxifen, Zoladex/ Ca prsu. 

ODPOVĚĎ:  kyselina zoledronová má ověřený účinek i v prevenci osteoporózy, protože v kontrolované studii snížilo její podávání riziko zlomenin i u žen, které měly při denzitometrii jen osteopenii. V České republice ale preventivní podání léku pojišťovna neuhradí. Randomizovaná a dvojitě zaslepena studie účinnosti kyseliny zoledronové kontrolovaná placebem prokázala významné snížení klinických zlomenin obratlů i neobratlových fraktur u žen ve věku ≥ 75 let; snížení rizika. Před podáním infuze musí být pacient dostatečně hydratován a doporučuje se podat 1 g kalcia a zkontrolovat funkce ledvin a sérovou koncentraci vápníku a zásobení vitaminem D. To je zvlášť důležité u pacientů, kteří užívají diuretika nebo léky, které mohou významně ovlivnit funkci ledvin. Po 3 letech sledovaní se relativní riziko zlomeniny obratle při léčbě kyselinou zoledronovou snížilo oproti kontrolám o 70 %.  Relativní riziko klinické zlomeniny obratle pokleslo o 77 %. Léčba se osvědčila i u žen s karcinomem prsu, léčených antiestrogeny. Účinnost jednorázově podané infuze kyseliny zoledronové může přetrvávat až 5 let. Po infuzi kys. zoledronové a také po perorálním podání všech aminobisfosfonátů se může zdravotní stav pacienta komplikovat reakcí akutní fáze (častěji po intravenózní aplikaci, než při užívaní tablet). Až středně závažné příznaky (horečka, bolesti svalů a kloubů) po podaní kys. zoledronové se uvádějí u 45 % pacientů. Většina příznaků vymizí do 3 dnů. Po druhém opakování infuze byla reakce akutní fáze u 6,6 % žen a po třetím podání u 2,8 % žen. Tíži příznaků lze snížit podáním paracetamolu 1000 mg nebo ibuprofenu 400 mg do 4 hodin po podání infuze a pak opakovaně po 6 hodinách po dobu 3 dnů od infuze. Závažné nežádoucí projevy podání kys. zoledronové (atypické zlomeniny a osteonekróza čelisti) jsou velmi vzácné.

 

 


 


 

 

 

Copyright 2011 DOTAZY.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free