Osteoporóza, zjištěná při osteodenzitometrickém vyšetření, sama o sobě ještě není důvodem k velkému znepokojení, protože je jen jedním z možných rizikových faktorů zlomenin. Většina lidí s osteoporózou ostatně nikdy zlomeninu kyčle neutrpí. Při zjištěné osteoporóze však mají být vždy objasněny příčiny úbytku kostní hmoty a možná budoucí rizika vyplývající z kostního onemocnění. Nejúčinnější léčbou je odstranění příčiny, která osteoporózu vyvolala. Týká se to především zajištění vhodné fyzické aktivity a úpravy stravovacích návyků, obnovení normálního zásobení těla vápníkem a vitaminy potřebnými pro správnou funkci kosti a léčby základního onemocnění.

Nefarmakologická opatření (cvičení a dietní opatření) byla již zmíněna výše. Připomeňme, že v České republice je průměrný denní přívod vápníku potravou u dětí a dospělých osob do 65 let jen poloviční proti doporučenému množství a starší lidé mají v potravě jen čtvrtinu doporučeného množství vápníku. Potřebných nejméně půl gramu vápníku denně můžete s výhodou doplnit mléčnými výrobky. Ve střevě je zpravidla vstřebávání vápníku z mléka i z různých solí obdobné. Pouze u lidí, kteří mléko nesnášejí, je nutné užít přípravky vápníku. Nejlépe je dbát na vyváženou stravu.

Většina starších osob prokazatelně trpí v zimních měsících nedostatkem vitaminu D a zhoršeným vstřebáváním vápníku ve střevě. Organismus na nedostatek vápníku v krvi reaguje zvýšeným odbouráváním kosti. V takovéto situaci je doplnění přívodu vápníku a vitaminu D doporučenými denními dávkami velmi účinné, protože snižuje riziko neobratlových zlomenin. V létě je pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu zárukou dostatečného zásobení organismu vitaminem D. V zimě by však každý starší člověk měl brát přípravek s doporučenou denní dávku 800 jednotek vitaminu D. Lékař vám může laboratorním vyšetřením krve ověřit zásobení vitaminem D a doporučit účinný způsob prevence jeho nedostatku. Je ve vašem zájmu doporučené léky pravidelně užívat.