Pro zásobení těla vápníkem je zásadně doporučena vyvážená potrava

   Doporučený celkový denní přívod vápníku (celkově 1 g denně u žen před menopauzou a u mužů do 65 let věku a až 1,2 g denně u žen po menopauze a u starších mužů) by měl být zajištěn také u všech nemocných s osteoporózou, a to i při další medikamentózní léčbě. Pro zásobení těla vápníkem je zásadně doporučena vyvážená potrava, nikoli tablety. I když pacient nepije mléko nebo nemá v potravě mléčné výrobky, přijímá denně v potravě 0,4 až 0,5 g vápníku. Pro udržení rovnováhy mezi příjmem a výdejem vápníku a tím také stavu kostí je třeba dalších nejméně půl gramu vápníku, které lze s výhodou doplnit mléčnými výrobky (stačí denně půl litru nízkotučného mléka, 65 gramů tvrdého tvarohu nebo eidamského sýra nebo čtvrt litru bílého jogurtu).

  Suplementace vápníkem (doplnění přívodu vápníku tabletou) je nutná jen u osob, které nemohou anebo nechtějí přijímat dostatečné množství vápníku v potravě.

   Množství vápníku absorbovaného ve střevě závisí na množství podaného vápníku. Až do množství kolem 500 mg jednorázově podaného vápníku se absorpce zvyšuje rychle (aktivní transport), při podání většího množství vápníku roste množství absorbovaného vápníku pomaleji (pasivní transport podle koncentračního gradientu). Aby se zužitkovalo co nejvíce podaného vápníku, je vhodné ho podávat v dávkách 500 mg, nejlépe večer před ulehnutím, protože se tak snižuje noční vrchol koncentrace parathormonu v krvi a noční vrchol osteoresorpce. Není vhodné podat najednou 1000 mg vápníku, protože se tím nadměrně zvyšuje kalcemie. Vstřebávání a uchování vstřebaného vápníku lze zlepšit snížením příjmu soli, fosfátů, omezením metabolické acidózy a zajištěním doporučené denní dávky vitaminu D. Výjimečně, např. při těžké poruše střevního vstřebávání vápníku, se může podat vápník nitrožilně. Denní příjem 1,2 g vápníku se považuje za nezávadný s výjimkou nemocných se zvýšenou střevní absorpci vápníku (sarkoidosa).

   Pro suplementaci se upřednostňují chemicky čisté látky před biologickými přípravky. Chemicky se může jednat o uhličitan, citrát, glukobionát, laktát, laktoglukonát, octan, citrát-malát a fosforečnan vápenatý. Na trhu jsou také biologické přípravky (kostní moučka, drcené vaječné skořápky, dolomit). Nepřečištěné zdroje vápníku mohou být kontaminovány (např. některé obsahují řádově více olova než čisté soli). Soli vápníku se příliš neliší svou absorbovatelností (a tedy biologickou dostupností vápníku z těchto přípravků), ale hlavně různým obsahem elementárního (ionizovatelného) vápníku v jednom gramu soli. Pro zajištění stejného množství elementárního kalcia (např. 500 mg) je proto třeba různého množství jednotlivých solí vápníku (tabulka). Tím je dána také velikost tablet. V praxi lze pro dlouhodobé užívání doporučit přípravky nešumivé, které nenavozují nadměrné zvýšení koncentrace vápníku v krvi. Podle preferencí pacienta je vhodné přípravky obměňovat, aby byla zajištěna dlouhodobá snesitelnost doplňování přívodu vápníku.

Obsah a absorbovatelnost vápníku z různých zdrojů

Sloučenina

Obsah Ca2+ (mg/g)

Absorbce (%)

Množství, kde je obsaženo doporučených 500 mg vápníku

Uhličitan vápenatý

400

30 ± 5%

1,25 g

Citrát vápenatý

211

30 ± 6%

2,37 g

Mléčnan vápenatý

130

 

3,85 g

Glukonát vápenatý

89

 

5,5 g

Mléko (i nízkotučné)

500

29

500 ml

   Absorpční schopnost střeva pro vápník klesá s věkem, při deficitu estrogenů a vitaminu D. Vápník se hůře vstřebává v přítomnosti kyseliny fytové a šťavelové, nadměrného množství vlákniny, solí hořčíku, draslíku a sodíku. U osob se sníženou produkcí žaludeční šťávy je vstřebatelnost vápníku nalačno špatná, ale při podání s potravou bývá normální. Pro absorbovatelnost vápníku důležitá dezintegrace (rozpouštění) tablet v zažívacím ústrojí a přítomnost potravy. Nízká kyselost žaludeční šťávy je zpravidla bez příznaků a postihuje až třetinu všech osob starších 60 let. Závažné to je u pacientů léčených inhibitory žaludeční sekrece. 

Pro Ligu připravil Prof.MUDr.Jan Štěpán, DrSc.